Navigacija

Topla voda - toplotne pumpe

Topla voda - toplotne pumpe

 

Toplotna pumpa

 

Toplotne pumpe za toplu vodu koriste toplotnu energiju koja je već dostupna iz okoline i koriste je za pripremu tople vode. Takođe su pogodni za optimalnu potrošnju električne energije koju sami generišu iz fotonaponskih sistema i mogu se spojiti na postojeći sistem za distribuciju vazduha.
 

Struktura i funkcija toplotne pumpe za toplu vodu

Toplotna pumpa za toplu vodu sastoji se od jedinice koja sadrži sve komponente koje su važne za proces proizvodnje toplote. To uključuje isparivač, kompresor, kondenzator i rezervoar tople vode. U zavisnosti od verzije, integrisan je još jedan solarni izmenjivač toplote koji omogućava povezivanje solarnih panela.

 

Kompresor obezbeđuje željenu temperaturu

Tokom rada toplotna pumpa za toplu vodu apsorbuje toplotu iz cirkulacionog vazduha ili izduvnog vazduha i vodi je do isparivača. Sadrži rashladno sredstvo koje se zagreva čak i na niskim temperaturama, a zatim se pretvara u paru. Pošto temperatura isparenog rashladnog sredstva nije dovoljno visoka da zagreje vodu, sledeći korak je proces kompresije. Para se zatim šalje u kompresor na električni pogon, koji ga komprimira dok se ne postigne željena temperatura.

U poslednjem koraku, zagrejana para rashladnog sredstva prenosi svoju toplotnu energiju u ugrađeni rezervoar tople vode, hladi se i kondenzuje. Tečnost rashladnog sredstva se zatim širi pod visokim pritiskom kroz ekspanzioni ventil dok nastavlja da se znatno hladi. Ako je rashladno sredstvo ponovo u prvobitnom stanju, proces kompresije može ponovo da počne.

 

Rad sa cirkulišućim vazduhom

Toplotne pumpe za toplu vodu mogu da izvlače toplotu iz cirkulacionog vazduha, spoljašnjeg vazduha ili izduvnog vazduha. Podrumi koji imaju konstantnu i relativno visoku temperaturu tokom zimskih meseci su pogodni za toplotnu pumpu sa cirkulacijom vazduha i tople vode. Tokom rada, temperatura u podrumskoj prostoriji se smanjuje za oko dva do četiri stepena. Istovremeno se vrši sušenje vazduha u podrumu. Ako je temperaturna razlika između izvora toplote i sistema grejanja mala, toplotna pumpa za toplu vodu radi izuzetno efikasno.

 

Alternativno sa izduvnim vazduhom

Toplotne pumpe mogu opciono da zagrevaju toplu vodu sa izduvnim vazduhom. Gornji poklopac toplotne pumpe je zamenjen poklopcem za izduvni vazduh i toplotna pumpa je povezana na postojeći sistem za distribuciju vazduha. Toplotna pumpa se snabdeva toplim izduvnim vazduhom iz nekoliko prostorija, što omogućava dobru ventilaciju za prosečnu porodičnu kuću. Izduvni vazduh, koji je ohlađen tokom zagrevanja vode za piće, odvodi se napolje kao izduvni vazduh. Spoljni vazduh se mora dovoditi preko odvojenih elemenata za dovod vazduha kako bi se osiguralo da nema negativnog pritiska. Rad ventilacije je moguć i bez zagrevanja vode za piće.

 

Pripremljen za korišćenje solarne energije

Viessmann toplotne pumpe za toplu vodu su dizajnirane za mono i bi režim rada sa solarnim termalnim sistemom. U dvovalentnoj verziji, pumpa solarnog kruga se uključuje i isključuje elektronski pomoću kontrole temperaturne razlike. Ako je pumpa solarnog kruga aktivna, priprema tople vode se ne odvija preko toplotne pumpe. Ovo obezbeđuje optimalno korišćenje besplatne solarne energije. Štaviše, toplotna pumpa može optimalno da koristi električnu energiju koju sam proizvodi iz fotonaponskog sistema.

 

Prednosti toplotne pumpe za toplu vodu

Ako toplotna pumpa proizvodi samo toplu vodu, to ima mnogo prednosti za vlasnike sistema. Jedan od njih su niski investicioni i operativni troškovi. Nema razvoja toplote, kao što je slučaj sa mnogim sistemima, jer je izvor energije već dostupan i besplatan. A pošto toplotna pumpa za vodu ne emituje nikakve emisije, nema potrebe za dimnjakom. Kada je priključena na solarni sistem ili sistem za distribuciju vazduha, takva toplotna pumpa radi izuzetno efikasno.

 

Odvlaživanje mesta instalacije

Odvajanje od sistema grejanja ima i druge prednosti: kotao se može potpuno isključiti u toplim mesecima i stoga ne zahteva struju. Ugradnja toplotne pumpe za toplu vodu odvija se u vrlo kratkom vremenu. Na kraju krajeva, nije potreban ni priključak za gas ni rezervoar za ulje. A pošto se fosilna goriva ne sagorevaju za pripremu tople vode, vlasnici sistema dugoročno rasterećuju i životnu sredinu i svoje novčanike. Na kraju, ali ne i najmanje važno, ako je toplotna pumpa za toplu vodu instalirana u podrumskoj prostoriji, ona može da odvlaži prostoriju. Ovo smanjuje rizik od rasta buđi i štiti zidove. Više o tome šta govori u prilog korišćenju toplotne pumpe uopšte možete pročitati u odeljku Prednosti toplotnih pumpi.

Topla voda-toplotna pumpa sa funkcijom ventilacije, 1,67 kW, zapremina bojlera: 300 litara, zapreminski protok vazduha: do 300 m³/h, jednoporodična kuća, novogradnja i modernizacija