Viessmann moduli za svežu vodu za higijensku pripremu tople vode

Vitotrans 353 modul sveže vode kompanije Viessmann nudi alternativu rezervoaru tople vode. To znači da nije potrebno skladištiti vodu za piće, jer se ona zagreva po principu protočnog grejača. Toplota za ovo dolazi iz bafer cilindra vode za grejanje, koji se zauzvrat može puniti toplotom iz različitih sistema grejanja - kotlova na čvrsto gorivo, solarnih sistema, kotlova na naftu ili gas, toplotnih pumpi i dr. Moduli su prefabrikovane stanice koje su pogodne i za zidnu montažu i za ugradnju direktno na rezervoar.

Mogućnost kombinovanja sa Solar-Divicon-om
Moduli za pripremu sveže potrošne vode Vitotrans 353 su odlični za primenu u kombinaciji sa termičkom solarnom instalacijom. Dobro hlađenje vode za grejanje pločastim izmenjivačem toplote uređaja Vitotrans 353 dovodi do povećanja efikasnosti solarnog kruga, pošto na osnovu hladnog povratnog voda može da se smanji srednja temperatura solarnog kruga.
Zagrevanje vode za piće pomoću pločastog izmenjivača toplote
Funkcionalnost modula sveže vode karakteriše indirektno zagrevanje vode za piće preko tzv. principa protočnog bojlera. Ali kako to izgleda detaljno?
Ako postoji potreba za toplom vodom na slavini u zgradi, sveža voda za piće protiče kroz modul sveže vode pored tople vode za grejanje i zagreva se. Voda za grejanje iz međuspremnika se u međuvremenu hladi. Obe tečnosti teku u odvojenim sistemima unutar izmenjivača toplote. Nikada ne dolaze u dodir jedni sa drugima i ne mešaju se, jer voda za grejanje ne ispunjava zahteve kvaliteta vode za piće, a takođe je i znatno niža u kiseoniku. Proces prenosa toplote sa jednog medijuma na drugi odvija se sve dok je potrebna topla voda i crpi se iz slavina.
Dodirnite performanse i druge ključne podatke
Postoji pet različitih tipova Vitotrans 353, koji su pogodni ili za zidnu montažu ili za montažu direktno na međubojler vode za grejanje. Može se napraviti razlika između osnovne serije i tiražne serije. U zavisnosti od tipa, kapacitet slavine je između 25 i 68 litara u minuti. Ovo se primenjuje pod uslovima:
● Podesite temperaturu tople vode od 45 stepeni Celzijusa
● Temperatura protoka vode za grejanje od 60 stepeni Celzijusa
● Ulazna temperatura hladne vode od 10 stepeni Celzijusa.
Zapreminski protok točenja se takođe može povećati povezivanjem do četiri identična modula u kaskadu u obliku lanca. Ovo je lako moguće bez dodatne regulacije.
Maksimalna temperatura vode za grejanje je 95 stepeni Celzijusa za sve modele. Na ovaj način se modul sveže vode može kombinovati sa različitim sistemima grejanja. Maksimalna temperatura vode za piće je, pak, 75 stepeni Celzijusa. Ovo je dovoljno vruće da spreči nukleaciju. Ovo čini ovaj oblik zagrevanja vode posebno higijenskim.
Integracija u niskotemperaturne sisteme grejanja
U principu, potrebne su samo niske temperature protoka da bi modul sveže vode funkcionisao optimalno. Zbog toga su idealni za integraciju u niskotemperaturne sisteme grejanja. Moduli zaokružuju rad toplotnih pumpi, gasnih ili uljnih kondenzacionih kotlova i sistema sa solarnom podrškom koji štedi energiju.
Prednosti modula sveže vode na prvi pogled
● Visoke performanse tapkanja
● Svestran
● Stalna dostupnost sveže tople vode
● Jednostavna i brza montaža
● Kompaktan dizajn
● Optimalna integracija u niskotemperaturne sisteme grejanja
Moduli za pripremu sveže potrošne vode
Moduli za pripremu sveže potrošne vode služe za komforno i higijensko zagrevanje potrošne vode po principu protočnog grejača. Za razliku od dosadašnjih bojlera za zagrevanje vode, voda se ne koristi za skladištenje energije, nego se tek u slučaju potrebe zagreva efikasnim pločastim izmenjivačem toplote. Energija za zagrevanje vode dolazi iz akumulacionog bojlera, koji se može zagrejati različitim sistemima - solarnim sistemima, kotlovima na čvrsto gorivo, kotlovima na ulje ili gas, toplotnim pumpama ili drugim sistemima.